Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
UGOTAVLJANJE ŠPORTNE AKTIVNOSTI PRI OSEBAH S POŠKODBO HRBTENJAČE IN VLOGA FIZIOTERAPEVTA
Sara Novak, 2021

Opis: Poškodba hrbtenjače je problem, ki se pojavlja v vsaki družbi. Nastane zaradi različnih vzrokov, za seboj pa pusti nepopravljivo škodo. Skozi rehabilitacijo se poškodovanec sooča s posledicami, ki jih je povzročila poškodba. Veliko vlogo pri vključevanju v socialno življenje in v spopadanju z vsemi posledicami ima šport. Osebe s poškodbo hrbtenjače se lahko ob prilagoditvah ukvarjajo z zelo različnimi športnimi aktivnostmi, bodisi rekreativno ali pa tekmovalno. Raziskava temelji na empirični kvantitativni metodi dela. V teoretičnem delu smo uporabili metodo pregleda literature, v raziskovalnem pa kvantitativno metodo raziskovanja, v kateri smo podatke zbrali s pomočjo anketnega vprašalnika. Podatke za teoretični del smo zbrali s pomočjo strokovne in znanstvene literature, ki je dostopna v strokovnih in splošnih knjižnicah v Sloveniji. Ugotovili smo, da se večina članov Društev paraplegikov Prekmurja in Prlekije, Podravja in Koroške ukvarja s športom. Le pri redkih na treningih in tekmah sodeluje fizioterapevt. Večina anketiranih, ki se ukvarja s športom meni, da bi bil fizioterapevt na treningih in tekmah potreben. Večina je mnenja, da fizioterapevt pripomore pri doseganju boljših rezultatov, tako pri športu kot pri sami rehabilitaciji.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: poškodba hrbtenjače, šport invalidov, fizioterapija
Objavljeno: 05.02.2021; Ogledov: 1460; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (950,62 KB)

2.
CELOSTNA ŠPORTNA REHABILITACIJA INVALIDOV V SVETU IN PRI NAS
Luka Zorko, 2021

Opis: V diplomski nalogi smo s pomočjo analize rezultatov pregleda literature želeli preveriti, ali šport kot del celostne rehabilitacije invalidov pomaga pri njihovi boljši funkcionalnosti in kakovosti življenja. Šport se čedalje bolj vključuje v rehabilitacijo invalidov. Invalidi so ljudje s fizičnimi, intelektualnimi, senzoričnimi, mentalnimi omejitvami ali s kombinacijo več faktorjev. Invalidnost ni razlog, da bi bil človek športno neaktiven. Namen diplomskega dela je bil s pomočjo pregleda literature ugotoviti ali je šport učinkovita oblika rehabilitacije invalidnih oseb ter ali lahko športno rehabilitacijo učinkovito integriramo v celostno obravnavo invalidnih oseb. Diplomska naloga temelji na pregledu literature. Strokovno literaturo smo pridobili s pomočjo elektronskih baz podatkov PubMed, PEDro, Google Učenjak. Ugotovili smo, da je šport učinkovita oblika rehabilitacije invalidov in da pozitivno vpliva na njihovo mentalno in fizično zdravje ter izboljša kakovost življenja invalidov. Invalidi, ki so bili športno aktivni so imeli bolj pozitivno samopodobo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Invalidi, šport invalidov, celostna rehabilitacija.
Objavljeno: 07.05.2021; Ogledov: 1263; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (968,32 KB)

3.
Pomembnost fizioterapevtove vloge pri poškodbah igralcev košarke na vozičkih
Gašper Radin, 2023

Opis: Uvod in namen: V življenju je veliko dejavnikov, ki lahko osebo priklenejo na voziček. Šport invalidov se je v zadnjih petdesetih letih zelo razvil in invalidom omogoča aktivnejše in kakovostnejše življenje. Eden izmed najpopularnejših športov za invalide je košarka na vozičkih, ki se je začela razvijati v letih po drugi svetovni vojni z namenom omogočiti invalidom drugačen pristop do rehabilitacije. Šport ima kot del rehabilitacije veliko pozitivnih kot tudi negativnih učinkov. Slednji se navezujejo na poškodbe, ki jih lahko posameznik utrpi pri igranju košarke na vozičkih. Zaradi narave športa je možnost pojava poškodbe visoka. Namen diplomskega dela je tako raziskati, s katerimi poškodbami se igralci košarke na vozičkih v Sloveniji najpogosteje srečujejo, kako jih odpravljajo in kakšna je pomembnost vloge fizioterapevta v tem procesu. Metode: Izvedli smo raziskavo, ki temelji na empirični kvantitativni metodi dela. Podatke smo zbrali s pomočjo anketnega vprašalnika. Za teoretični del naloge smo uporabili metodo pregleda literature – slovenske in tuje. Vire smo iskali s pomočjo podatkovnih baz COBISS, PubMed in Researchgate. Rezultati: Ugotovili smo, da se je pri igranju košarke na vozičkih poškodovalo 29 odstotkov anketirancev. Zanimivo je, da samo v desetih odstotkih fizioterapevt sodeluje na treningih in tekmah. Uporabnost: Rezultate raziskave je možno uporabiti za ozaveščanje in potrebo po prisotnosti fizioterapevtov na treningih in tekmah košarke na vozičkih. Omejitve: Majhen vzorec anketirancev. Ključne besede: košarka na vozičkih, poškodbe, fizioterapija. Tip dela: Diplomska naloga 1. stopnje; leto 2023, Fizioterapevtika, 25(47) str., 11 pregl., 1 sl., 1 pril., 25 vir. Mentorica (J. Ošlak Kranjc), Recenzentka (F. Kresal)
Najdeno v: osebi
Ključne besede: košarka na vozičkih, poškodbe, fizioterapija
Objavljeno: 10.05.2023; Ogledov: 461; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh